Nīdermuiža, Latvija
Kristaus Apreiškimo bažnyčia

Vargonų meistras Pastatymo data Perstatymai, remontai Klaviatūros ir balsai Traktūra
nežinomas 1811 XX a. pr. 1 manualas, 9 registrai, varpeliai, būgnas mechaninė

Nidermuiza LatviaPastatymo datą liudiją vargonų viduje trijose vietose aptikti įrašai, išbraižyti rėžtuku: Roku 1811.

Į Nidermuižą vargonai buvo perkelti XX a. pradžioje iš Berezos bažnyčios (dab. Baltarusija [1]). Atstumas tarp šių vietovių yra išties didelis (daugiau kaip 500 km) ir iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog vietovės tarpusavy neturėjo nieko bendra. Tačiau hipotezę, jog vargonai atkeliavo būtent iš šios vietovės, sufleruoja vargonų oro dėžės apačioje išlikę priklijuoti Berezos bažnyčios dokumentų tituliniai popieriaus lapai. Vargonai, manoma, galėjo būti pervežti geležinkeliu, jungiančiu Nidermuižos ir Berezos apylinkes.

Vargonų prospekto modelis yra klasicistinė trijų bokštų prospekto su centrine žemiausia dalimi atmaina, jai taip pat priskiriami Švėkšnos evangelikų liuteronų (XIX a. pr.), Pajūrio (XIX a. I p.), Surviliškio (XIX a. I p.), Židikų (~1830), Tenenių (~1841), Šaukoto (1843), Alizavos (1856?), Antašavos (1862?), Vadaktėlių (~1830) ir Saldutiškio (XIX a. pr.) bažnyčių vargonų prospektai.

Griežykla yra kairėje vargonų pusėje. Klaviatūra buvo su trumpa didžiąja oktava, diapazonas CDEFGA–c’’’ [2]. XX a. pr. šis diapazonas buvo perdarytas ir yra FG–d’’’.

Dumplės pleištinės, dvejos, originalios.

Dauguma vamzdžių, oro skirstymo dėžės, mechanika yra autentiški.

[1] Iki 1940 m. Biaroza-Kartuzskaja, Kartuz-Biaroza, dab. Бяроза, Baltarusija, Bresto sritis.

[2] Lietuvoje iki ~1770 m. sukurti vargonai pasižymėjo klaviatūra su trumpa didžiąja oktava, klaviatūros diapazonas CDEFGA–c’’’. Tokią klaviatūrą turėjo neišlikę nežinomo meistro vargonai Vilniaus bernardinų bažnyčioje (1614); šis diapazonas išliko Akmens bažnyčios portatyve, Kretingos Pranciškonų bažnyčios koplyčios, Linkuvos, Šešuolių ir Pasienės (Latvija) bažnyčių vargonuose.

Autentiškas vargonų Nidermuižos bažnyčioje diapazonas minėtinas kaip vėliausias tokios oktavos pavyzdys, datuojamas 1811 m. – tai tikriausiai paskutiniai žinomi vargonai su tokia trumpąja oktava visoje Europoje. XX a. pradžioje Nidermuižos bažnyčios vargonų diapazonas buvo perdarytas ir yra FG–d’’’. Autentiškas diapazonas CDEFGA–c’’’ buvo nustatytas 2005 m.

Dispozicija

Dispozicja griežykloje (2005 m. duomenys)

Manualas (FGGsA–d’’’)
Principal
Gedeckt
Julla
Quinta
Violine
Flet minor
Octave
Vacant (oro išleidėjas)
Flet major
4’
8’
4’
3’
2’
4’
2’

8’
Bemben / Akustinis būgnas / Pauke
Dzwonki / Žvaigždiniai varpeliai / Cymbelstern

Rekonstruota autentiška dispozicija

Manualas (CDEFGA–c’’’)
Principal
Flet Major
Julla
Nassat
Quinte
Flet minor
Octave
Waldflet
Mixtur
4’
8’
4’
3’
3’
4’
2’
2’
III ch.
Bemben / Akustinis būgnas / Pauke
Dzwonki / Žvaigždiniai varpeliai / Cymbelstern

Prospektas

Vargonų prospektas: 345 x 255 x ~100 cm

Nidermuiza Latvia

Griežykla

Vamzdynas

Dumplės