Šiaulių apskritis
Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra
Šiaulių dekanatas, Šiaulių vyskupija

Vargonų meistras Pastatymo data Remontai, perstatymai Klaviatūros ir balsai
nežinomas ~1770 XIX, XX a. 1 manualas

Siauliai katedra (2)Šie vargonai į Šiaulių Katedrą buvo perkelti 1963 m. iš uždarytos Kauno Švč. Trejybės bernardinių bažnyčios (dab. kunigų seminarija). Žinoma, jog vargonai ir į bernardinių bažnyčią buvo atkelti dar iš kitur, kadangi 1864 m. bernardinių bažnyčia ir vienuolynas buvo uždaryti, 1899 m. bažnyčia suremontuota ir tikriausiai po remonto iš nežinomos bažnyčios į ją atkelti pastarieji vargonai.

1995 m. Šiaulių Katedros vargonai buvo demontuoti, vertingas prospektas perduotas Vilniaus arkivyskupijos kurijai (dabar prospektas išardytas). Senų vargonų vietoje Šiauliuose pastatyti nauji (1973, E.F.Walcker).

Autentiškas instrumentas neišliko.

Vargonų prospektas (forma ir puošyba) laikomas reprezentaciniu Vilniaus vėlyvojo baroko vargondirbystės mokyklos kūriniu. Prospekto kompozicijoje bene išraiškingiausiai įkūnyta tipinė šios mokyklos meistrams būdingų vargonų prospektų forma: 7 dalių kompozicija, kurią sudaro du daugiabriauniai aukštesni šoniniai bokštai, vienas žemesnis centrinis daugiabriaunis bokštas bei keturi nedalomi laukeliai lenktais karnizais. Panašūs prospektai yra to paties laikotarpio Jiezno, Joniškio (Molėtų r.) bažnyčių vargonuose, Vilniaus Visų Šventųjų bažnyčioje (~1770), keliais dešimtmečiais vėlesnis yra Jūžintų bažnyčios vargonų (po 1792) pavyzdys.

Prospektas

Vargonų prospektas: 315 x 410cm

Siauliai katedra (2) Siauliai katedra (1) Siauliai katedra (4) Siauliai katedra (3)