Mažeikių rajonas, Telšių apskritis
Viešpaties apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia
Mažeikių dekanatas, Telšių vyskupija

Vargonų meistras Pastatymo data Remontai, perstatymai Klaviatūros ir balsai Traktūra
nežinomas 1839 XX a. pr.

2021, VšĮ „Vargonų paveldo centras“, dr. Girėnas Povilionis

1 manualas, 13 registrų, būgnas, varpeliai mechaninė

Zemale (3)Žemalės bažnyčios senuosiuose dokumentuose pateikiama informacija apie vargonus [1]:

Organ od głosów 14 – z trompetem i wox humana, sprawiony kosztem własnym Księdza Adama Giecewicza Plebana Żemelanskiego w Roku 1839 (liet. – „Vargonai 14 balsų, su Trompetu ir Vox humana, padaryti lėšomis kunigo ir Žemalės klebono Adamo Gecevičiaus 1839 metais“)

Dokumente minimą skaičių 14 sudaro 13 registrų įjungimo rankenų, griežykloje išdėstytų vienoje eilėje, bei greta jų esanti žvaigždinių varpelių (Stella) įjungimo rankena, kuri įskaičiuota kaip 14-as registras.

Žemalės vargonai laikomi vienais paskutinių išlikusių baroko–klasicizmo kompozicijos (barokinio instrumento ir klasicistinio prospekto) vargonų. Šiuose vargonuose šoniniai sparnai ir sparneliai tėra paprasti mediniai skydai, ant kurių nutapyti rokokinių drožinių ornamentai – plokštuminė ornamentų tapyba buvo gana tipiška klasicistinių Lietuvos vargonų puošyboje. Žemalės vargonuose kone tiksliausiai įkūnyta klasicistinė Vilniaus mokyklą reprezentuojančio barokinio prospekto kartotė [2] – dvibokštį prospektą sudaro septynių elementų kompozicija (du aukšti šoniniai bokštai, centrinis žemesnis bokštas ir keturi laukeliai).

Stilistiškai Žemalės bažnyčios vargonams gana artimi Viešvėnų bažnyčios vargonai, sukurti 1831–1838 m.

Griežykla yra kairėje vargonų pusėje. Remiantis 2005 m. tyrimais, dalis dispozicijos užrašų griežykloje atitinka vamzdyno ypatumus. Kita dalis – diletantiški registrų įrašai, pvz., vietoj Trompet užrašyta Tromped, vietoj Vox humanaVochzumana, vietoj MixturaMicstura ir pan. Šiuose vargonuose yra sumontuotas akustinis būgnas – tai vienas iš nedaugelio išlikusių keturvamzdžių būgnų Lietuvoje. [3]

Dauguma vamzdžių, oro skirstymo dėžė, mechanika yra autentiški.

Šie vėlyvojo baroko–klasicistiniai vieno manualo vargonai vieninteliai Lietuvoje su dviem liežuvėliniais balsais Vox Humana ir Trompet. Gana retas ir registras Bordon 16’ tokio dydžio XIX a. pr. vargonuose Lietuvoje; vargonuose yra ir retai sutinkamas akustinis vargonų būgnas iš keturių vamzdžių. Unikalu tai, kad vargonai išliko beveik autentiški ir buvo mažai paveikti remontų. Pavyzdžiui, rašoma, kad 1891 m. vargonams jau reikėjo remonto, tačiau jis buvo atliktas tik apie 1930 m.: perdažytas prospektas, registras Vox Humana pakeistas nauju registru Gamba 8’, padirbintos naujos dumplės panaudojant senųjų dalis.

2019–2021 m. vargonus restauravo restauratoriaus dr. Girėno Povilionio vadovaujama VšĮ „Vargonų paveldo centras“. Restauruotas unikalusis Vochzumana 4’ (beje, griežykloje yra klaidingas autentiškas registro pėdų įrašas 8’), panaudojant autentiškas dalis atkurtos dvejos pleištinės dumplės. Autentiška griežykla kairėje vargonų pusėje (žiūrint į prospektą).

[1] Žemalės parapijos bažnyčios archyvas. Bylos nenumeruotos, Žemalės bažnyčios 1862 m. vizitacija, l. 3.

[2] Panašūs dviejų bokštų dominantę išlaikantys klasicistiniai vargonų prospektai yra Mosėdžio (1819), Degučių (XIX a. pr.), Varputėnų (XVIII a. pab.–XIX a. pr.), Luokės (1854) bažnyčiose.

[2] Dar keturių vamzdžių derinys yra Žirmūnų (~1790, Жырмуны, Baltarusija) ir Dotnuvos (1827) bažnyčių vargonuose.

Dispozicija

Autentiška dispozicija griežykloje 

Manualas (C–f’’’)
Pryncypal
Bordon
Holl flet
Fliet maior
Octawa
Julia
Qwinta
Minor
Superoctawa
Tertia
Mixtura
* Vochzumana
Tromped
8’
16’
8’
8’
4’
4’
3’
4’
2’
1 3/5’
1 1/3’ III ch.
4’
8’
** Stellia / Žvaigždiniai varpeliai / Cymbelstern

*** Tumponnem / Akustinis būgnas / Pauke

**** [Harmonie]

* Iki 2021 m. restauruojant unikalųjį registrą Vox humana 8’ (jo vamzdžiai buvo išlikę, demontuoti ir sudėti vargonų viduje, dėžėje), jų vietoje stovėjo XX a. pr. registro Gamba 8’ vamzdžiai.

** Autentiškas varpelių įrenginys neišliko, tačiau jo vietoje sumontuotas atitinkamo laikmečio ir stilistikos įrenginys; oro kanalas ant oro dėžės.

*** Įrenginį sudaro keturi mediniai atviri vamzdžiai.

**** Įrenginys neišliko; manoma, tai buvo laisvo virpesio liežuvėlių registras be rezonatorių, kaip fisharmonijos ar akordeono.

Prospektas

Vargonų prospektas: 365 x 410 x 156 cm

Zemale (3) Zemale (1) Zemale (4) Zemale (5)

Griežykla

Zemale (6) Zemale (9) OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vamzdynas

Zemale (10)

Media

Audio Panorama
Zemale (5)